Що треба знати про педикульоз
Воші людини - це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині та харчуються її кров'ю, також вони є переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу.
На тілі людини паразитує три види вошей: платтяні, головні та лобкові. Ураження головними та платтяними вошами називається педикульозом (від латинського pediculus - воша). Ефект боротьби з вошами буде досягнутий лише при умові одночасного знищення їх на голові, тілі, білизні, одязі та інших речах. Профілактика педикульозу та боротьба з ним має велике протиепідемічне значення.
Цією хворобою може інфікуватися кожний, незалежно від соціального становища, при безпосередньому контакті з завошивленими особами, при користуванні спільними речами - одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо. Людина може заразитися педикульозом в громадському транспорті, магазині, по місцю навчання чи роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та не виконання елементарних правил особистої гігієни.
Симптомами ураження педикульозом є свербіж волосистої частини голови, що виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання.
Тривалість життя воші складає 20-45 днів. При своєму розвитку воші проходять 3 стадії: яйце - "гнида", личинка та статевозріла воша. В середньому на добу самиця відкладає до 10 яєць (гнид), а за все своє життя - близько 300 яєць.
Появу вошей слід попереджувати. Батьки повинні регулярно оглядати волосся дитини та слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни.
Якщо ж появи вошей та гнид уникнути не вдалося, то їх необхідно знищувати. Боротьба з вошивістю зводиться не тільки до знищення вошей на тілі людини, але й на одязі, постільній білизні та в приміщеннях. Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.
Зараз в аптечній мережі реалізується широкий асортимент препаратів, за допомогою яких можна позбутися цих паразитів. При виборі протипедикульозних засобів необхідно обов'язково ознайомитися з інструкцією із застосування . Але найкраще - звернутися до лікаря -дерматолога чи вашого сімейного лікаря (педіатра), які призначать вам відповідне лікування.
Після використання протипедикульозних препаратів гниди, здебільшого, стають нежиттєздатними. Проте важко провести повну диференціацію живих гнид та тих, що загинули. Тому після протипедикульозної обробки необхідно провести видалення їх механічним шляхом. Для полегшення їх видалення волосся змочують теплим 5-10% розчином столового оцту, зав'язують поліетиленовою хусткою і рушником, витримують ЗО хвилин, полощуть волосся під теплою проточною водою, після чого густим гребенем вичісують загиблих вошей та їх яйця "гниди".
Оскільки воші можуть знаходитись не тільки на волосяній частині голови, але й на інших частинах тіла, необхідно провести повне миття тіла, бажано з використанням мийних засобів (наприклад, шампуню), що мають протипедикульозні властивості.
Ефект боротьби з вошами буде досягнутий лише при умові одночасного знищення їх на голові, тілі, білизні, одязі та інших речах
Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип'ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими. Завошивлену білизну необхідно кип'ятити у 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, збірки та зморшки.
Будьте здорові, дотримуйтесь правил особистої гігієни та навчайте своїх дітей.